Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 21 – 23.10.2022 w Gdańsku, w miejscu bardzo specjalnym, jakim jest Europejskie Centrum Solidarności, odbędzie się Konferencja „Inny w domu”, organizowana przez Sekcję Naukową Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wydarzenie to jest kolejnym spotkaniem w ramach corocznych konferencji Trzech Sekcji Psychoterapeutycznych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Psychologicznego, mających na celu integrację środowiska polskich psychoterapeutów.
„Inny w domu” – wybór tej problematyki jako wiodącej nie jest przypadkowy. Wydarzenia ostatnich miesięcy skonfrontowały nas z faktami, które stawiają przed nami szereg wyzwań i zmuszają do postawienia wielu pytań, w tym podstawowych o tożsamość, granice, otwartość, bezpieczeństwo. Nie oznacza to redukcji tego złożonego tematu do kontekstu wielkiej polityki, pragniemy ją zreflektować z różnych perspektyw, w tym z perspektywy filozoficznej, antropologicznej i prawnej. Wierzymy, że pozwoli to nam wniknąć głębiej w istotę fenomenu Innego. W ramach podstawowej dla nas perspektywy psychoterapeutycznej, klinicznej będziemy podejmowali m.in. takie istotne zagadnienia jak: Inny w psychiatrii, Inny w nas, w rodzinie, w parze czy relacja z ciałem, seksualnością jako innym.
PROGRAM
Cieszymy się, że zaproszenie do udziału w sesjach plenarnych przejęli znakomici psychoterapeuci klinicyści, teoretycy, badacze, działacze społeczni. Już teraz prezentujemy Państwu w chronologicznym układzie, konkrety programowe plenarnych wystąpień:
Prof. dr hab. Joanna Tokarska – Bakir: „Pochwała porażki”
Tomasz Stawiszyński: „Kim jest Inny? Próba ujęcia psychoanalityczno-filozoficznego”
Marta Piegat – Kaczmarczyk, Viktoria Prokopuvnyk: „Specyfika pracy wsparciowej i terapeutycznej z osobami z doświadczeniami uchodźctwa”
Prof. dr hab.Tadeusz Nasierowski: „Gdy Inny staje się Nikim”
Prof. dr hab. Irena Namysłowska: „Inny we mnie, inny w domu, inny w nas”
Dr n. hum. Bernadetta Janusz, Prof. dr hab. Barbara Józefik: „Psychoterapia wobec zmienionego ciała: Inne – normalne? Chore – utracone?”
Dr n. med.Cezary Żechowski: „Neuroróżnorodność czyli o odmiennych trajektoriach życia ludzkiego”.
Prof. dr hab. Grzegorz Iniewicz „Inny: w poszukiwaniu siebie”
Prof. dr hab. Michał Bilewicz: “Polacy wobec obcych. Co zmienia postawy w ostatnich latach?”
Aleksandra Zapolska, Lillia Andreieva, Olha Khmil: “Wyrwani z korzeniami. Specyfika psychologicznej interwencji w pracy z uchodźcami oraz pomoc w integracji i adaptacji w Polsce”
Justyna Dąbrowska: „Sąsiedzi. Rzecz o fali pomocy wobec Ukraińców, czyli co może się kryć pod altruizmem”
W komentarzach do poszczególnych sesji plenarnych usłyszymy:prof. dr hab. Katarzynę Prot-Klinger, dr n. med. Cezarego Żechowskiego, Krystynę Mierzejewską-Orzechowską, Izabelę Trybus, prof. dr hab. Bogdana de Barbaro, Radosława Stupaka, pro. Dr hab. Irenę Namysłowską, prof. dr hab. Katarzynę Schier, dr n. med. Łukasza Műldner-Nieckowskiego, dr n. med. Macieja Pileckiego.
Pomiędzy sesjami plenarnymi czeka na Państwa możliwość uczestnictwa w warsztatach, sesjach tematycznych – szczegóły programowe będą aktualizowane na stronie Sekcji Naukowej Terapii Rodzin www.sntr.org.pl
KONCERT/SPOTKANIE INTEGRACYJNE
„KOLACJA, MUZYKA, WINO”
W sobotę, drugiego dnia Trójkonferencji, zapraszamy na wyśmienity koncert połączony ze spotkaniem integracyjnym i kolacją. W wieczornym spotkaniu towarzyszyć nam będzie zespół Zagan Acustic, którego liderem jest dr hab. Paweł Zagańczyk wykładowca Akademii Muzycznej im Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wydarzenie dodatkowo płatne 150 zł, prosimy o zaznaczenie chęci udziału w formularzu rejestracyjnym.
HOTELE
Nawiązaliśmy współpracę z wybranymi hotelami, które oferują 12-15% rabaty na hasło „Psychoterapia”: Hotel Impresja, Hotel Mercure, Hotel SCANDIC GDAŃSK (więcej w zakładce konferencyjnej: lokalizacja, hotele)
CZYNNY UDZIAŁ
Gorąco zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w Konferencji, do przesyłania propozycji warsztatów, krótkich doniesień. Jesteśmy ciekawi jak problematyka Innego pojawia się u Państwa w gabinecie psychoterapeutycznym, w Państwa praktyce klinicznej ale także w badaniach czy w działaniach społecznych. Na stronie Sekcji Naukowej Terapii Rodzin www.sntr.org.pl w specjalnej zakładce konferencyjnej znajdziecie Państwo więcej szczegółów oraz formularze zgłoszeniowe.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
W imieniu organizatorów
Przewodnicząca Komitetu Naukowego Profesor dr hab. Barbara Józefik
Przewodniczący Zarządu SNTR PTP oraz Komitetu Organizacyjnegomgr Jacek Maślankowski