SNTR

XVIII Konferencja Trzech Sekcji odbyła się w Warszawie w dn. 13-15 października 2023 pod hasłem „Psychoterapia wobec zmieniającego się świata”. W tym roku zorganizowała ją Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W niezwykle bogatym programie oprócz specjalistycznych wykładów i warsztatów zachęcających do refleksji na temat zmieniającego się świata i roli psychoterapii w adaptacji jednostek i społeczeństw do tych zmian znalazły się też m.in. wystąpienia filozofa, ekonomistki i artystki.

Prof. dr hab. Andrzej Leder, filozof i psychoanalityk, mówił o „Odklejaniu się tapety, czyli przemijającej postaci świata” i rozmijaniu się z rzeczywistością nie nadążającego za nią języka. Prof. dr hab. Karolina Safarzyńska z Uniwersytetu Warszawskiego zastanawiała się „Czy ekonomia behawioralna jest skutecznym narzędziem wpływu na ludzi”. Zaś pisarka Dorota Masłowska mówiła o sztuce w zmieniającym się świecie, zadając pytanie „Po co wciąż tworzyć w nadmiarze i przesycie”

Zarząd oraz członkinie i członkowie Sekcji Naukowej Terapii Rodzin PTP wzięli aktywny udział w konferencji, w której ramach znalazło się miejsce dla uczczenia jubileuszu 25-lecia jej powstania. Jedna z sesji plenarnych poświęcona była „Terapii rodzin wczoraj i dziś”. W panelu prowadzonym przez Jacka Maślankowskiego, obecnego przewodniczącego Zarządu SNTR, swoimi doświadczeniami i refleksjami dzielili się założyciele Sekcji: prof. Irena Namysłowska, prof. Barbara Józefik, Anna Tanalska-Dulęba i prof. Bogdan de Barbaro. Wspominano nieżyjących członków pierwszego Zarządu – prof.Marię Orwid, Annę Siewierską i Andrzeja Wiśniewskiego. Nowe pokolenie reprezentowali aktualni członkowie Zarządu Magdalena Grubich i Maciej Żurek. W dyskusji znalazło się miejsce na rozważania o przyszłości terapii rodzin, problemach, z jakimi się boryka ta gałąź terapii w Polsce i na świecie. Sporo mówiono o wyzwaniach, jakie stawia przed nią przyszłość.

Te zagadnienia znalazły też odzwierciedlenie w zaprezentowanym na Konferencji plakacie, który przygotowali Magdalena Grubich i Maciej Żurek.

A miłą pamiątką z Konferencji i jubileuszu są okolicznościowe zdjęcia, które można było zrobić w zorganizowanej przez SNTR fotobudce.

Tegoroczna Trójkonferencja stała się więc dla uczestników nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, refleksji, podsumowań i planów na przyszłość, ale i miejscem celebrowania jubileuszu. A w kuluarach trwały już rozmowy o przyszłorocznych konferencjach, wykładach i seminariach…

panel "Terapia rodzin wczoraj i dziś" z okazji 25-lecia Sekcji Naukowej Terapii Rodzin PTP od lewej: Jacek Maślankowski, Maciej Żurek, Magdalena Grubich, prof.Barbara Józefik, prof.Bogdan de Barbaro, prof.Irena Namysłowska, Anna Tanalska-Dulęba, Hanna Pinkowska-Zielińska